Kanada - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Kanada.pl  >  Mapa i przewodnik: Kanada

Na wakacje: Kanada


Przewodnik turystyczny: Kanada
Zdjęcia Kanada
Drugie co do wielkości państwo świata ma wyjątkowo wiele do zaoferowania turystom. Wschodnie wybrzeże Kanady to niewielkie prowincje, w których zachowało się sporo z kolonialnego uroku. Prowincje Zachodnie oraz Terytoria Północne to niemal dziewicze lasy, rozległe bagna i jeziora, których piękno chronione jest przez liczne parki narodowe i rezerwaty. Spora część Kanady mieści się w strefie klimatu subpolarnego i polarnego, co przyciąga głównie poszukiwaczy przygód i miłośników kanadyjskiej przyrody. Wieloma zabytkami oraz kolonialną zabudową mogą się poszczycić miasta Prowincji Wschodnich. Jednak najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym przez turystów regionem są prowincje Ontario i Quebec, gdzie znajdują się największe i najważniejsze miasta jak Toronto, Montreal, Ottawa czy Quebec, a także najbardziej znana kanadyjska atrakcja – Wodospad Niagara.

Klimat i pogoda w Kanadzie

pogoda: Toronto

20°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:75%
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:10° 4 km/h
 • Wycieczki: Kanada


 • Przewodnik turystyczny: Kanada
 • Regiony


  • Prowincje Wschodnie – region obejmuje cztery najmniejsze prowincje Kanady, położone na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego (Nowa Szkocja, Nowy Brunszwik, Nowa Funlandia i Labrador oraz Wyspa Księcia Edwarda).
  • Prowincje Ontario i Quebec – najbardziej zurbanizowane, rozwinięte gospodarczo i kulturalnie prowincje od północy graniczące z Zatoką Hudsona.
  • Prowincje Zachodnie – region obejmuje prowincje położone pomiędzy Ontario a Oceanem Spokojnym (Manitoba, Saskatchewan, Alberta oraz Kolumbia Brytyjska).
  • Terytoria Północne – bardzo słabo zaludniony region, obejmujący terytoria położona w strefie klimatu arktycznego (Jukon, Nunavut oraz Terytorium Północno-zachodnie).
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: Ottawa, Toronto, Montreal, Quebec, Vancouver.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Wodospad Niagara, CN Tower w Toronto, Stare Miasto w Quebec.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Quebec, Ontario.
 • Geografia i przyroda


 • Kanada jest drugim co do wielkości państwem na świecie – obejmuje obszar 9 976 140 km². Na jej terenie znajdują się trzy strefy klimatyczne: subpolarna, polarna oraz umiarkowana. Linia brzegowa Kanady jest bardzo długa i nierównomierna – wynosi aż 202 080 km.
  W zachodniej części krajobraz zdominowany jest przez Góry Skaliste. Na granicy prowincji Jukon i Alaski rozpościerają się Góry Św. Eliasza z najwyższym szczytem Moutn Logan (5966 m n.p.m.). Jest to najwyższa góra Kanady oraz druga w całej Ameryce Północnej. Reszta kraju to przede wszystkim równiny poprzecinane licznymi rzekami oraz wieloma jeziorami. Wody śródlądowe stanowią niemal 10% całkowitej powierzchni kraju. Na północy przeważa tajga z lasami iglastymi oraz tundra, natomiast południe, gdzie klimat jest łagodniejszy w dużym stopniu pokryte jest polami uprawnymi.
  Olbrzymia powierzchnia Kanady sprawia, że również fauna jest tu bardzo różnorodna. Do ciekawszych przedstawicieli świata zwierząt można zaliczyć: baribala (niedźwiedź czarny), niedźwiedzia grizzly, niedźwiedzia polarnego, rosomaka, bizona czy owcę kanadyjską. Dzięki małemu zaludnieniu kanadyjska przyroda zdołała zachować swoje naturalne piękno. Na terenie Kanady znajdują się aż 42 parki narodowe, których łączna powierzchnia stanowi ok. 2% powierzchni kraju.
 • Historia


 • Ameryka Północna została zasiedlona 35-25 tys. lat temu przez przybyszów z Azji północno-wschodniej. Na obecnych terenach Kanady i USA nie powstały żadne większe cywilizacje. Ludność żyła w niewielkich wspólnotach plemiennych, niekiedy jednoczących się na potrzeby wypraw wojennych. Najbardziej znanymi plemionami z terenów kanadyjskich są: Cree, Naskpi, Kwakjutlowie oraz Inuici na północy. Pierwsza grupka Europejczyków jaka dotarła do Ameryki Północnej przybyła właśnie do obecnych wybrzeży kanadyjskich. Byli to Wikingowie pod wodzą Leifa Ericssona, którzy ok. XI w założyli stałe osady w Nowofunlandii. Niestety normańskie osadnictwo nie trwało długo.
  Kilka wieków później, w 1497 roku, tereny Nowofunlandii na nowo odkrył John Cabot, co zapoczątkowało brytyjską kolonizację tych terenów. Niecałe 40 lat później u wybrzeży Kanady pojawili się Francuzi pod wodzą Jacquesa Cartiera. To właśnie Francuzi założyli pierwsze stałe osiedla, natomiast Anglicy początkowo skupili się raczej na handlu futrami, przemieszczając się na północ i na zachód. Jednak konflikt angielsko-francuski był nieunikniony. Ciągłe zatargi terytorialne pomiędzy Nową Francją a Nową Anglią z różnym natężeniem trwały aż do 1867 roku, kiedy to proklamowano Konfederację Kanady.
  Wiek XX był dla Kanady trudny – Wielki Kryzys oraz dwie wojny światowe mocno nadszarpnęły sytuację gospodarczą kraju. Powojenna Kanada musiała się zmagać z problemami wewnętrznymi, zwłaszcza z ruchami na rzecz odrębności Quebecu. W latach 70. rząd ogłosił Kanadę krajem wielokulturowym, uznał francuski za język urzędowy oraz prowadził wiele kampanii na rzecz budowania wspólnej tożsamości narodowej.
 • Sport i rekreacja


  • Narodowym sportem Kanady jest hokej, co nie powinno dziwić zważywszy na liczne jeziora oraz długie i mroźne zimy. Zresztą Kanada uznawana jest za ojczyznę tego sportu. Pierwszy mecz hokeja na lodzie odbył się w Montrealu w 1875 roku.
  • Wody śródlądowe, które stanowią niemal 9% powierzchni kraju, w sezonie letnim sprzyjają żeglowaniu. Doskonałe warunki oferuje także Zatoka Hudsona oraz Zatoka Św. Wawrzyńca.
  • Na turystów czeka ponad 40parków narodowych, w których można podziwiać dziką przyrodę, górskie lodowce oraz wulkany. Na terenie parków wytyczone są trasy do trekkingu oraz jazdy na rowerze.
  • Dużym powodzeniem cieszy się także obserwowanie orek i wielorybów w ich naturalnym środowisku. Tego typu rejsy są szczególnie popularne na zachodnim wybrzeżu.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – dolar kanadyjski (CAD).
  • Wizy – obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku uzyskania wizy na pobyt czasowy tylko jeśli posiadają tzw. nowy paszport (biometryczny), wydany po 28 sierpnia 2006 roku.
  • Języki – angielski i francuski.

Toronto - prognoza pogody, Kanada

-14400000
Aktualne warunki

Niedziela
26 czerwca
Częściowe zachmurzenie
20°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:75%
wilgotność:68%
widoczność:24 km
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:10° 4 km/h
wsch. słońca:05:37
zach. słońca:21:03
Poniedziałek
27 czerwca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 11°C    max: 17°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.6 mm
wiatr:296°  21 km/h
wsch. słońca:05:38
zach. słońca:21:03
Wtorek
28 czerwca
Słonecznie
min: 9°C    max: 25°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:255°  13 km/h
wsch. słońca:05:38
zach. słońca:21:03
Środa
29 czerwca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 14°C    max: 25°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:3.7 mm
wiatr:269°  19 km/h
wsch. słońca:05:38
zach. słońca:21:03
Czwartek
30 czerwca
Słonecznie
min: 13°C    max: 29°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:187°  16 km/h
wsch. słońca:05:39
zach. słońca:21:03

Toronto - klimat w Kanadzie

Kanada - kiedy na wakacje?
 • Miłośnicy sportów zimowych powinni odwiedzić Kanadę zimą. Trwa ona w Kanadzie dość długo: w Quebecu od listopada do końca kwietnia, a im dalej na północ tym dłużej. Duża ilość śniegu i liczne ośrodki sportów zimowych gwarantują wtedy udany wypoczynek. Wielkie mrozy nie występują w Kanadzie jedynie na wybrzeżu Pacyfiku. Można tam natomiast zanotować obfite opady. Ciekawe zjawisko pogodowe występuje na wschodnim stoku Gór Skalistych, gdzie suchy i ciepły wiatr chinook potrafi zmienić temperaturę w ciągu kilku minut nawet o 30 stopni!
 • Przełom zimy i wiosny to czas nieprzyjemnej odwilży.
 • Latem (czerwiec-sierpień) w głębi lądu bywa duszno w ciągu dnia, a chłodno wieczorem i nocą. Na wybrzeżu temperatury są umiarkowane, jednak woda jest zbyt zimna na kąpiel (maksymalnie 16 ºC).
 • Aby w pełni nacieszyć oczy kanadyjską przyrodą, należy wybrać się tam jesienią. Krajobrazy w najpiękniejszych kolorach zobaczyć można na przełomie września i października. Choć temperatury są wtedy przyjemne, warto mieć ze sobą ciepłe ubranie.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-8,-8,-3,1,7,12,15,14,10,4,0,-5,-1,0,3,11,18,23,26,25,20,13,6,0,-4.5,-4.0,.0,6.0,12.5,17.5,20.5,19.5,15.0,8.5,3.0,-2.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
246789987633
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
50,47,57,64,67,68,67,79,71,64,67,60,76,72,67,59,63,66,63,67,71,71,74,75
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
271919151617141415162021

Kanada wycieczki: oferty wczasów Kanada

Zdjęcia - Kanada

Kanada zdjęcie 1Kanada zdjęcie 2Kanada zdjęcie 3
Kanada zdjęcie 4Kanada zdjęcie 5Kanada zdjęcie 6
Kanada zdjęcie 7Kanada zdjęcie 8Kanada zdjęcie 9
Kanada zdjęcie 10
Kanada - więcej zdjęć

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne