Prowincja Kanady położona w środkowej części północnych obszarów. Północną granicą terytorium jest wybrzeże Morza Arktycznego. W skład terytorium wchodzą liczne wyspy: część wyspy Wiktorii, Wyspa Banksa i wiele mniejszych. Na Terytoriach Północno-Zachodnich obowiązuje dziewięć języków oficjalnych – obok angielskiego i francuskiego jeszcze siedem regionalnych języków indiańskich. Ze względu na wiele bogactw naturalnych oraz niską gęstość zaludnienia Terytoria Północno-Zachodnie są najbogatszą częścią Kanady i jednym z najzamożniejszych miejsc na Ziemi. Większość terytoriów zajmuje rozległa tundrowa nizina (jedynym pasmem górskim jest pasmo Góry Mackenzie). Ogromną rolę w tutejszym krajobrazie odgrywają rozległe Wielkie Jezioro Niedźwiedzie i Wielkie Jezioro Niewolnicze. Na terenie prowincji znajdują się cztery parki narodowe: Park Narodowy Aulavik, Park Narodowy Nahanni, Park Narodowy Tuktut Nogait, Park Narodowy Wood Buffalo (największy park w Kanadzie i zarazem czwarty pod względem wielkości na świecie). Warto zobaczyć miasto Inuvik (położone w północno-zachodniej części regionu), w którym znajduje się Kościół Our Lady of Victory, którego bryła wzorowana była na iglo.
min:
7°C
max:
16°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.9 mm
wiatr:
23 km/h
wsch. słońca:
04:07
zach. słońca:
23:04
Niedziela 29 maja
min:
6°C
max:
13°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.7 mm
wiatr:
31 km/h
wsch. słońca:
04:05
zach. słońca:
23:06
Poniedziałek 30 maja
min:
4°C
max:
15°C
Słonecznie
opady:
brak
wiatr:
16 km/h
wsch. słońca:
04:02
zach. słońca:
23:08
Wtorek 31 maja
min:
6°C
max:
15°C
Częściowe zachmurzenie
opady:
brak
wiatr:
18 km/h
wsch. słońca:
04:00
zach. słońca:
23:11
Yellowknife
- klimat w Kanadzie
Kanada - kiedy na wakacje?
Miłośnicy sportów zimowych powinni odwiedzić Kanadę zimą. Trwa ona w Kanadzie dość długo: w Quebecu od listopada do końca kwietnia, a im dalej na północ tym dłużej. Duża ilość śniegu i liczne ośrodki sportów zimowych gwarantują wtedy udany wypoczynek. Wielkie mrozy nie występują w Kanadzie jedynie na wybrzeżu Pacyfiku. Można tam natomiast zanotować obfite opady. Ciekawe zjawisko pogodowe występuje na wschodnim stoku Gór Skalistych, gdzie suchy i ciepły wiatr chinook potrafi zmienić temperaturę w ciągu kilku minut nawet o 30 stopni!
Przełom zimy i wiosny to czas nieprzyjemnej odwilży.
Latem (czerwiec-sierpień) w głębi lądu bywa duszno w ciągu dnia, a chłodno wieczorem i nocą. Na wybrzeżu temperatury są umiarkowane, jednak woda jest zbyt zimna na kąpiel (maksymalnie 16 ºC).
Aby w pełni nacieszyć oczy kanadyjską przyrodą, należy wybrać się tam jesienią. Krajobrazy w najpiękniejszych kolorach zobaczyć można na przełomie września i października. Choć temperatury są wtedy przyjemne, warto mieć ze sobą ciepłe ubranie.