Region położony jest na zachód od Ontario i ciągnie się aż do wybrzeża Pacyfiku. Obszar ten składa się z czterech prowincji (licząc od zachodu): Kolumbia Brytyjska, Alberta, Saskatchewan i Manitoba, które razem obejmują powierzchnię prawie 3 mln. km² co stanowi niemal 30% powierzchni kraju. Tereny te są słabo zaludnione, a jedynymi dużymi ośrodkami miejskimi są Calgary i Edmontom, położone w Albercie, oraz Winnipeg – stolica Manitoby. Region zachodnich prowincji w zasadzie niewiele się zmienił w ciągu ostatniego stulecia – poza kilkoma ośrodkami miejskimi, nadal przeważają tu gęste lasy, rozległe bagna oraz liczne jeziora, a w Kolumbii Brytyjskiej także wysokie góry. Bogactwa kanadyjskiej przyrody są dobrze chronione dzięki licznym (oraz rozległym) parkom narodowym i rezerwatom, z których kilka jest wpisanych na listę UNESCO.
min:
10°C
max:
23°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.2 mm
wiatr:
22 km/h
wsch. słońca:
05:24
zach. słońca:
21:55
Wtorek 28 czerwca
min:
11°C
max:
22°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
1.1 mm
wiatr:
22 km/h
wsch. słońca:
05:24
zach. słońca:
21:55
Środa 29 czerwca
min:
8°C
max:
16°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:
12.3 mm
wiatr:
36 km/h
wsch. słońca:
05:25
zach. słońca:
21:54
Czwartek 30 czerwca
min:
8°C
max:
22°C
Słonecznie
opady:
brak
wiatr:
13 km/h
wsch. słońca:
05:25
zach. słońca:
21:54
Calgary
- klimat w Kanadzie
Kanada - kiedy na wakacje?
Miłośnicy sportów zimowych powinni odwiedzić Kanadę zimą. Trwa ona w Kanadzie dość długo: w Quebecu od listopada do końca kwietnia, a im dalej na północ tym dłużej. Duża ilość śniegu i liczne ośrodki sportów zimowych gwarantują wtedy udany wypoczynek. Wielkie mrozy nie występują w Kanadzie jedynie na wybrzeżu Pacyfiku. Można tam natomiast zanotować obfite opady. Ciekawe zjawisko pogodowe występuje na wschodnim stoku Gór Skalistych, gdzie suchy i ciepły wiatr chinook potrafi zmienić temperaturę w ciągu kilku minut nawet o 30 stopni!
Przełom zimy i wiosny to czas nieprzyjemnej odwilży.
Latem (czerwiec-sierpień) w głębi lądu bywa duszno w ciągu dnia, a chłodno wieczorem i nocą. Na wybrzeżu temperatury są umiarkowane, jednak woda jest zbyt zimna na kąpiel (maksymalnie 16 ºC).
Aby w pełni nacieszyć oczy kanadyjską przyrodą, należy wybrać się tam jesienią. Krajobrazy w najpiękniejszych kolorach zobaczyć można na przełomie września i października. Choć temperatury są wtedy przyjemne, warto mieć ze sobą ciepłe ubranie.