Prowincja Kanady, położona w środkowej części kraju. Jej największym miastem, a zarazem jej stolicą jest Winnipeg. Obszar prowincji ma pagórkowaty charakter. W tutejszym krajobrazie wyraźnie zaznaczają się liczne wąwozy, rzeki oraz jeziora, duża część południowej Manitoby jest terenem zalewowym i bagnistym. Teren prowincji jest niemal całkowicie porośnięty lasem mieszanym, który na północy przechodzi w tundrę. Obszar prowincji od tysiącleci zamieszkiwały liczne plemiona indiańskie. Późniejsze pojawienie się Europejczyków, sprawiło, że w tutejszej kulturze można odnaleźć pierwiastki szkockie, frankofońskie i indiańskie. Na terenie Manitoby mieszczą się dwa parki narodowe: Park Narodowy Riding Mountain, chroniący naturalny dla tego terenu las mieszany, liczne jeziora, torfowiska oraz tereny o podłożu bagiennym oraz Park Narodowy Wapusk – jedno z największych na świecie miejsc występowania niedźwiedzia polarnego.
Miłośnicy sportów zimowych powinni odwiedzić Kanadę zimą. Trwa ona w Kanadzie dość długo: w Quebecu od listopada do końca kwietnia, a im dalej na północ tym dłużej. Duża ilość śniegu i liczne ośrodki sportów zimowych gwarantują wtedy udany wypoczynek. Wielkie mrozy nie występują w Kanadzie jedynie na wybrzeżu Pacyfiku. Można tam natomiast zanotować obfite opady. Ciekawe zjawisko pogodowe występuje na wschodnim stoku Gór Skalistych, gdzie suchy i ciepły wiatr chinook potrafi zmienić temperaturę w ciągu kilku minut nawet o 30 stopni!
Przełom zimy i wiosny to czas nieprzyjemnej odwilży.
Latem (czerwiec-sierpień) w głębi lądu bywa duszno w ciągu dnia, a chłodno wieczorem i nocą. Na wybrzeżu temperatury są umiarkowane, jednak woda jest zbyt zimna na kąpiel (maksymalnie 16 ºC).
Aby w pełni nacieszyć oczy kanadyjską przyrodą, należy wybrać się tam jesienią. Krajobrazy w najpiękniejszych kolorach zobaczyć można na przełomie września i października. Choć temperatury są wtedy przyjemne, warto mieć ze sobą ciepłe ubranie.