Prowincja Kanady, której północną granicę stanowi wybrzeże Morza Beauforta, zachodnią zaś Alaska. Do jej terytorium należy też jedna wyspa morska – Herschel, której cała powierzchnia stanowi park narodowy. Na terenie Jukonu znajduje się najwyższy szczyt Kanady – góra Logan (5959 m n.p.m.). Południowa część prowincji ma charakter górski i wyżynny, północną część stanowi nizina, opadająca aż do morza. Obszar ten jest porośnięty tajgą przechodzącą na północy w tundrę. Duża część wód uwięziona jest w lodowcach w wyższych partiach gór. Poza kołem polarnym obserwować można dzień polarny i noc polarną. Na terenie Jukonu znajdują się trzy parki narodowe: Park Narodowy Ivvavik, Park Narodowy Vuntut, dostępny z osady Old Crow drogą powietrzną lub wodną oraz Park Narodowy Kluane, na terenie którego znajduje się najwyższy szczyt – Mount Logan. Prowincja Jukon oferuje jedyne w swoim rodzaju możliwości uprawiania aktywnej turystyki – spływy kajakowe, konne wędrówki, myślistwo, wędkarstwo i wspinaczkę górską.
Miłośnicy sportów zimowych powinni odwiedzić Kanadę zimą. Trwa ona w Kanadzie dość długo: w Quebecu od listopada do końca kwietnia, a im dalej na północ tym dłużej. Duża ilość śniegu i liczne ośrodki sportów zimowych gwarantują wtedy udany wypoczynek. Wielkie mrozy nie występują w Kanadzie jedynie na wybrzeżu Pacyfiku. Można tam natomiast zanotować obfite opady. Ciekawe zjawisko pogodowe występuje na wschodnim stoku Gór Skalistych, gdzie suchy i ciepły wiatr chinook potrafi zmienić temperaturę w ciągu kilku minut nawet o 30 stopni!
Przełom zimy i wiosny to czas nieprzyjemnej odwilży.
Latem (czerwiec-sierpień) w głębi lądu bywa duszno w ciągu dnia, a chłodno wieczorem i nocą. Na wybrzeżu temperatury są umiarkowane, jednak woda jest zbyt zimna na kąpiel (maksymalnie 16 ºC).
Aby w pełni nacieszyć oczy kanadyjską przyrodą, należy wybrać się tam jesienią. Krajobrazy w najpiękniejszych kolorach zobaczyć można na przełomie września i października. Choć temperatury są wtedy przyjemne, warto mieć ze sobą ciepłe ubranie.